Kąpiele biodrowe

Kąpiel biodrowa jest jedną z najbardziej przydatnych form hydroterapii. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj leczenia wpływa tylko na biodra i okolice brzucha poniżej pępka. W tym celu stosuje się specjalny rodzaj wanny. Wanna jest wypełniona wodą, dzięki czemu zakrywa biodra i sięga pępka, gdy pacjent w nim siedzi. Zasadniczo potrzebne są cztery do sześciu galonów wody. Jeśli specjalna wanna nie jest dostępna, można użyć wspólnej wanny. Podpórkę można umieścić pod krawędzią, aby podnieść ją o dwa lub trzy cale. Kąpiel biodrowa jest podawana w niskich, gorących, neutralnych lub zmiennych temperaturach.

Zimna kąpiel biodrowa

Temperatura wody powinna wynosić od 100 ° C do 180 ° C. Czas trwania kąpieli wynosi zwykle 10 minut, ale w pewnych warunkach może wynosić od jednej minuty do 30 minut. Jeśli pacjent czuje się zimno lub jest bardzo słaby, należy wykonać kąpiel w stopie z zimną kąpielą biodrową.

Pacjent powinien szybko pocierać brzuch w dół od pępka i nad ciałem za pomocą umiarkowanie grubej, wilgotnej szmatki. Nogi, stopy i górna część ciała powinny pozostać całkowicie suche podczas i po kąpieli. Po zimnej kąpieli biodrowej pacjent powinien wykonywać umiarkowane ćwiczenia, takie jak masaż jogi, aby ogrzać ciało.

Zimna kąpiel biodrowa jest rutynowym leczeniem większości chorób. Łagodzi zaparcia, niestrawność i otyłość oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu wydalniczego. Jest również pomocny w przypadku problemów z macicą, takich jak nieregularne miesiączki, przewlekłe infekcje macicy, zapalenie miednicy, stosy, przekrwienie wątroby, przewlekłe zaparcia prostaty, osłabienie nasienia, impotencja, sterylność, przemieszczenie macicy i jajników, powiększenie żołądka i jelita grubego, biegunka, czerwonka, krwawienie pęcherza i tak dalej. Zimnej kąpieli biodrowej nie należy stosować do ostrego zapalenia narządów miednicy i brzucha, jajników oraz do bolesnych skurczów pęcherza, odbytnicy lub pochwy.

Gorąca kąpiel biodrowa

Kąpiel trwa zwykle od ośmiu do 10 minut w temperaturze wody od 400 ° C do 450 ° C. Kąpiel powinna rozpocząć się w temperaturze 400 ° C. Temperaturę należy stopniowo zwiększać do 450 ° C. Nie powinno być tarcia na brzuchu. Przed wejściem do wanny pacjent powinien wypić szklankę zimnej wody. Zimny ​​kompres należy położyć na głowie. Gorąca kąpiel biodrowa łagodzi bolesne miesiączki, ból narządów miednicy, bolesne oddawanie moczu, zapalenie odbytnicy lub pęcherza oraz bolesne stosy. Korzysta również z powiększonej prostaty, bolesnych skurczów lub skurczu pęcherza, rwy kulszowej, nerwobólów jajników i pęcherza. Zimną kąpiel należy wziąć natychmiast po gorącej kąpieli biodrowej.

Należy zadbać o to, aby pacjent nie przeziębił się po kąpieli. Kąpiel należy przerwać, jeśli pacjent ma zawroty głowy lub skarży się na nadmierny ból.