Czytaj chmury: obserwuj pogodę

W Kalifornii późna jesień zwykle oznacza, że ​​drzwi do burz na Pacyfiku otwierają się szeroko i przynoszą śnieg na wyżyny. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, pogoda wpływa na twoje codzienne życie, ale jest szczególnie ważna dla osób, które spędzają czas na świeżym powietrzu. Oczywiście narciarze i inni entuzjaści sportów zimowych usłyszą najnowsze prognozy pogody przed wyruszeniem w góry. Jednak po przeskoczeniu przez kryształowy sufit lub wędrówce przy potencjalnie złej pogodzie mogą nie mieć radia, telewizji lub niezawodnego telefonu komórkowego, aby sprawdzić burzę, o której mówią prognozy.

Zbliżające się burze wskazują jednak na ich przybycie co najmniej kilka godzin wcześniej. Następujące narzędzia mogą pomóc odszyfrować te wskazówki:

„Lider terenowy dla atmosfery” Vincenta J. Shaefera i Johna A. Daya (Houghton Mifflin).

Jak sugeruje tytuł, ta książka nie dotyczy wyłącznie prognozowania pogody. Podobnie jak w przypadku wszystkich książek z serii Peterson Field Guide, głównym celem jest identyfikacja – w tym przypadku chmury, tęcze, sława, aureole i inne zjawiska atmosferyczne. Istnieje wiele rysunków oraz 336 czarno-białych i 32 kolorowych zdjęć.

Ponieważ atmosfera jest nie tylko możliwa do zidentyfikowania, ale można również obserwować ciągle zmieniający się system, książka poświęca wiele miejsca na omawianie procesów zachodzących w oceanie powietrza. Dla narciarza, który zastanawia się, jak wysoka, lodowata chmura pierzasta może dać halo słońce, tak samo jak dla obozowicza w głębi lądu, który chce wiedzieć, czy następnego dnia rano musi wykopać namiot.

„Weathering the Wilderness” Williama E. Reifsnydera (Sierra Club Books).

Podtytuł tej książki to „The Sierra Club Guide to Practical Meteorology”. Został napisany dla sportowca rekreacyjnego na świeżym powietrzu. Pierwsza część książki to podstawowy kurs wyjaśniający, dlaczego i dlaczego wiatr i burza. Szczególnie interesujący potencjalnego prognozującego jest tabela, która pokazuje, jak różne warunki pogodowe – ciśnienie (do których potrzebujesz wysokościomierza / barometru), wiatr, chmury, opady, temperatura, wilgotność i widoczność – zmieniają się i przechodzą przednie układy. Nawiasem mówiąc, rozdział „Zagrożenia pogodowe”, w szczególności omówienie zimnego wiatru, hipotermii i lawin, powinien szczególnie zainteresować narciarzy.

Druga część dotyczy ogólnych warunków pogodowych w różnych regionach Stanów Zjednoczonych i Kanady, w tym w Sierra Nevada, i zwykle są to łagodne, wilgotne zimy, które zapewniają dobre warunki narciarskie.

Kieszonkowe trendy pogodowe (Weather Trends Inc.)

To urządzenie jest najłatwiejszą z trzech pomocy prognostycznych. To jest jak prosta reguła suwaka. Uchwyt slajdów ma 6 ramek na twarzy ze zdjęciami i opisami różnych rodzajów chmur. Każde pudełko ma osiem kierunków kompasu. Każdy slajd – jeden dla każdego z kilku regionów – ma czarny znak pośrodku, który jest wyrównany z kierunkiem wiatru w pudełku i odpowiada typowi chmury zaobserwowanej powyżej. W dwóch poziomych oknach – jedno od listopada do kwietnia i jedno od maja do października – slajd pokazuje prognozę na następne 12 do 36 godzin.

Wszystkie te książki są dostępne na Amazon.

Oprócz książek lub map istnieją podręczne przyrządy meteorologiczne, które może zabrać ze sobą amator. Dokładne pomiary warunków pogodowych mogą ułatwić zgadywanie w prognozowaniu. Firmy takie jak Kestrel, Ambient Weather, Speedtech, Weather Mate i Davis Instruments produkują urządzenia ręczne, które mogą mierzyć temperaturę (prąd, maksimum i minimum), ciśnienie, wysokość, prędkość wiatru, wilgotność względną, punkt rosy i inne pomiary. Ponadto wszystkie są wodoodporne lub wodoodporne. Są one dostępne bezpośrednio od producenta, w sklepach rekreacyjnych lub online.