Kąpiel biodrowa jest jedną z najbardziej przydatnych form hydroterapii. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj leczenia wpływa tylko na biodra i okolice brzucha poniżej pępka. W tym celu stosuje się specjalny rodzaj wanny. Wanna jest wypełniona wodą, dzięki czemu zakrywa biodra i sięga pępka, gdy pacjent w nim siedzi. Zasadniczo potrzebne są cztery do sześciu galonów wody. Jeśli specjalna wanna nie jest dostępna, można użyć wspólnej wanny. Podpórkę można umieścić pod krawędzią, aby podnieść ją o dwa lub trzy cale. Kąpiel biodrowa jest podawana w niskich, gorących, neutralnych lub zmiennych temperaturach.
Zimna kąpiel biodrowa
Temperatura wody powinna wynosić od 100 ° C do 180 ° C. Czas trwania kąpieli wynosi zwykle 10 minut, ale w pewnych warunkach może wynosić od jednej minuty do 30 minut. Jeśli pacjent czuje się zimno lub jest bardzo słaby, należy wykonać kąpiel w stopie z zimną kąpielą biodrową.
Pacjent powinien szybko pocierać brzuch w dół od pępka i nad ciałem za pomocą umiarkowanie grubej, wilgotnej szmatki. Nogi, stopy i górna część ciała powinny pozostać całkowicie suche podczas i po kąpieli. Po zimnej kąpieli biodrowej pacjent powinien wykonywać umiarkowane ćwiczenia, takie jak masaż jogi, aby ogrzać ciało.
Zimna kąpiel biodrowa jest rutynowym leczeniem większości chorób. Łagodzi zaparcia, niestrawność i otyłość oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu wydalniczego. Jest również pomocny w przypadku problemów z macicą, takich jak nieregularne miesiączki, przewlekłe infekcje macicy, zapalenie miednicy, stosy, przekrwienie wątroby, przewlekłe zaparcia prostaty, osłabienie nasienia, impotencja, sterylność, przemieszczenie macicy i jajników, powiększenie żołądka i jelita grubego, biegunka, czerwonka, krwawienie pęcherza i tak dalej. Zimnej kąpieli biodrowej nie należy stosować do ostrego zapalenia narządów miednicy i brzucha, jajników oraz do bolesnych skurczów pęcherza, odbytnicy lub pochwy.
Gorąca kąpiel biodrowa
Kąpiel trwa zwykle od ośmiu do 10 minut w temperaturze wody od 400 ° C do 450 ° C. Kąpiel powinna rozpocząć się w temperaturze 400 ° C. Temperaturę należy stopniowo zwiększać do 450 ° C. Nie powinno być tarcia na brzuchu. Przed wejściem do wanny pacjent powinien wypić szklankę zimnej wody. Zimny kompres należy położyć na głowie. Gorąca kąpiel biodrowa łagodzi bolesne miesiączki, ból narządów miednicy, bolesne oddawanie moczu, zapalenie odbytnicy lub pęcherza oraz bolesne stosy. Korzysta również z powiększonej prostaty, bolesnych skurczów lub skurczu pęcherza, rwy kulszowej, nerwobólów jajników i pęcherza. Zimną kąpiel należy wziąć natychmiast po gorącej kąpieli biodrowej.
Należy zadbać o to, aby pacjent nie przeziębił się po kąpieli. Kąpiel należy przerwać, jeśli pacjent ma zawroty głowy lub skarży się na nadmierny ból.