Elewacje- rodzaje i montaż

Elewacje to inaczej lico budynku, czyli zewnętrzna ściana powierzchni budynku. Elewacje mogą być frontowe, tylne boczne czy ogrodowe. Inny rodzaj podziału zależy od stron świata i w tym wypadku mogą być północne , wschodnie, południowe i zachodnie.
Elewacje, które znajdują się od strony ulicy, posiadające wejście nazywa się fasadami. Fasady mogą być bardzo eleganckie, najbardziej reprezentacyjne. Dzieje się tak w przypadku budynków miejskich. W takim przypadku ściany zewnętrzne stykają się z sąsiadującymi budynkami lub są zasłonięte.
Jeśli chodzi o wykańczanie elewacji jest wiele możliwości. Ze względu na rodzaj materiału użytego do wykończenia elewacje dzielą się na: z kamienia naturalnego, z cegły, drewniane i tynkowe.
Elewacja domu kamieniem naturalnym jest bardzo trwała. płytkami z kamienia można obłożyć cały dom, albo jego poszczególne elementy.
Elewacje tą najlepiej mocuje się do murów betonowych, albo z pełnej cegły. Elewacja z cegieł jest bardzo estetyczna i trwała. Do jej wmurowania potrzebny jest fundament odpowiedniej szerokości, ale sam proces jest bardzo prosty.
Coraz większą popularnością cieszą się elewacje drewniane. Starannie i profesjonalnie ułożona, odpowiednio zabezpieczona będzie wizytówką każdego domu, Naturalny zapach drzewa, faktura mieniąca się kolorami daje poczucie bezpieczeństwa i przytulności.
Są popularne również z tego względu, że drewnu łatwo nadaje się odpowiedni kształt czy kolor.
Elewacje tynkowe tworzą elegancką i estetyczna powłokę. Zabezpieczają także warstwy izolacyjne. Ich położenie wymaga dokładności i profesjonalizmu, warto więc zatrudnić fachowców. Profesjonalnie położona elewacja tynkowa może występować w różnych kolorach i stanowi elegancką wizytówkę każdego domu.
Panele elewacyjne z blachy natomiast są świetnym sposobem na wykończenie ścian czy fasad budynków przemysłowo-gospodarczych. Są szybkie w montażu za sprawą prostych kształtów, a duży wybór kolorów i łatwość obróbki są na pewno dodatkowym atutem. Oferta jest dostosowana do szerokiej liczby odbiorców, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Maksymalna długość takiego panelu może wynieść nawet osiem metrów, a minimalna metr. Blacha, z której zrobione są panele, ma grubość od 0,5 do 0,7mm.Panele elewacyjne mogą być także wykonane z materiału, który świetnie imituje drewno. Mają trójwymiarową strukturę i są doskonałą imitacją deski. Są bardzo proste w montażu , nie wymagają dodatkowych konstrukcji. Można je przymocować za pomocą kleju do styropianu. Panele te nie wymagają także regularnych konserwacji czy impregnacji. A przy tym wyglądają jak prawdziwe deski.
Dobrze wykończone elewacje stanowią znak szczególny nowoczesnych domów, gdzie coraz większy nacisk kładzie się na dopracowaniu do perfekcji każdego szczegółu nie tylko w domu, ale i na zewnątrz. Powstają coraz to bardziej nowatorskie rozwiązania dotyczące faktur, kolorów, materiałów czy technologii. Wybierając jednak sposób na wykończenie elewacji należy najpierw upewnić się czy pasuje on do architektury domu czy okolicy.