Ogórki co prawda nie odznaczają się zbyt dużą ilością witamin, które posiadają. W znacznej większości składają się one bowiem z wody, a to czego w nich sporo, to substancje zasadowe, które świetnie wpływają na odkwaszenie organizmu. Ogórek polecany jest również ze względu na substancje przeciwnowotworowe. Świetnie spełnia się także w kosmetyce, zwłaszcza jako składnik kosmetyków i maseczek. Dlatego warto mieć go pod ręką także jesienią, w postaci ogórka w słoiku.
Jednak z całą pewnością świetnie sprawdzają się jako dodatek do kanapek i sałatek w dni upalne. Świetnie czują się także jako część przetworów. Możemy zrobić z nich sałatkę szwedzką, ogórki chilli, ogórki konserwowe, ogórki małosolne czy w końcu sałatkę z ogórków z papryką. Ogórki bardzo chętnie oddają się marynowaniu, kiszeniu oraz wekowaniu. Do tego przetwory z ogórków należą do jednych z najłatwiejszych. Wykonuje się je szybko i przy małym nakładzie pracy. Jesienią i zimą z całą pewnością chętnie będziemy cieszyć nimi nasze podniebienia. Jeżeli nie posiadamy sprawdzonych przepisów na ogórki małosolne czy korniszony, to możemy skorzystać z tych, które znajdziemy w internecie. Oceny użytkowników mogą nam posłużyć za wskaźnik w tej kwestii.
Do stworzenia przetworów możemy wykorzystać zarówno ogórki zakupione w sklepie, choć zdecydowanie zdrowsze będą te hodowane na naszej własnej grządce. Ogórki nie wymagają specjalnej troski, ale przede wszystkim należy zadbać o to, by oczyścić glebę, na której mamy zamiar posadzić ogórki. Innymi słowy pozbyć się z niej chwastów oraz spulchnić ją. Górki możemy wysiać bezpośrednio do gleby lub też dokonać wysiania z rozsady. Ta druga opcja jest oczywiście bardziej pracochłonna, ale pozwoli cieszyć się owocami ogórków znacznie wcześniej. Bez względu na to, na którą z metod się zdecydujemy, warto pamiętać, ze ogórki potrzebują wokół siebie sporo miejsca, dlatego warto zadbać o to, by miały się gdzie rozrastać. Siejemy je gniazdowo w rozsądnych odległościach. Pozwoli to ogórkom na rozwój, a nam na spokojną pracę przy nich.