Każde młode małżeństwo marzy o swoim miejscu na ziemi – domu, w którym będzie mogło żyć przez kolejne wspólne lata, wychować dzieci i spędzić spokojne lata emerytury. Dom to takie miejsce, do którego zawsze chce się wracać i które kojarzy się z rodziną oraz ciepłem domowego ogniska. Jednak aby dom był miejscem przyjaznym i przede wszystkim wygodnym, należy w pierwszej kolejności zdecydować się na odpowiedni projekt domu. I bez względu na to, czy jest to projekt indywidualny czy gotowy, to rzeczą najistotniejszą jest skrupulatna analiza wszystkich niezbędnych aspektów zapewniających funkcjonalność domu przez długie lata.
Budowa domu to jedna z najpoważniejszych inwestycji w całym życiu, pochłaniająca zarówno czas, jak i pieniądze. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego projektu – zarówno pod kątem swoich wymagań, jak i wytycznych z planu zagospodarowania terenu. Podstawowe etapy prowadzące do właściwego wyboru to:
– analiza planu zagospodarowania przestrzennego ustalonego przez daną gminę, który może narzucać konkretne warunki zabudowy (na przykład wysokość budynku bądź maksymalną powierzchnię zabudowy działki),
– analiza wymiarów działki i możliwości wybudowania na niej domu zgodnie z prawem budowlanym,
– sprecyzowanie własnych wymagań co do wyglądu i funkcjonalności domu.
Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, aby projekt domu uwzględniał możliwości finansowe oraz realną potrzebę w zakresie ilości i wielkości pomieszczeń. Im większy dom, tym niewątpliwie wygodniejszy, ale jednocześnie droższy w utrzymaniu. Dlatego warto obniżyć koszty już na samym początku i zdecydować się na taki projekt domu, który pozwoli wprowadzić bardziej ekonomiczne rozwiązania, takie jak:
– właściwa lokalizacja kotłowni (uwzględniająca miejsce przyłącza gazowego),
– odpowiednie rozplanowanie pięter,
– prosta budowa domu (bez zbędnych uskoków, które generują dodatkowe koszty),
– dach dwuspadowy (który jest tańszy od dachów bardziej skomplikowanych).
Cennych wskazówek w tym zakresie może udzielić architekt, u którego zamawia się dany projekt.
Każda osoba budująca dom może zdecydować się na projekt domu indywidualny lub gotowy. Projekt indywidualny to możliwość otrzymania produktu ściśle dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb – specyficznych wymagań architektonicznych bądź unikalnej technologii. Taki projekt tworzony jest od podstaw, z uwzględnieniem wszystkich propozycji zamawiającego. Jest on niewątpliwie droższy od projektów gotowych, ale jednocześnie niepowtarzalny i unikalny. W niektórych przypadkach projekt indywidualny jest jedynym możliwym rozwiązaniem – dzieje się tak w przypadku działki nietypowej, o nieregularnym kształcie bądź spadach, gdzie nie można wybudować domu w oparciu o typowy projekt.
Drugą opcją jest gotowy projekt, który jest znacznie tańszy od tego indywidualnego. Obecnie na rynku jest dostępna bardzo bogata i zróżnicowana oferta gotowych projektów. Jego dużą zaletą jest to, iż wybór projektu gotowego znacznie skraca czas oczekiwania na dokumentację projektową. Poza tym wybór takiego projektu oznacza, iż nie kupuje się przysłowiowego “kota w worku” – projekt ten najprawdopodobniej doczekał się już realizacji i tym samym został sprawdzony w praktyce.
Własny dom to zazwyczaj inwestycja na całe życie. Dlatego warto zdecydować o przyszłym domu w sposób świadomy i przemyślany. Odpowiedni projekt domu sprawi, iż budynek będzie nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny, wygodny i przede wszystkim trwały.